یک پژوهشگر مسائل دریای خزر: نباید در مورد تقسیم منابع کف دریای خزر عجله کرد

به گزارش وبلاگ کسب و کار، یک پژوهشگر مسائل دریای خزر گفت: کشورهای بسیاری سال ها بر سر تقسیم دریای مشترک اختلاف نظر دارند و پنج کشور ساحلی خزر هم نباید بر سر تقسیم منابع کف بستر خزر عجله نمایند.

یک پژوهشگر مسائل دریای خزر: نباید در مورد تقسیم منابع کف دریای خزر عجله کرد

میثم آرائی، کارشناس ارشد حقوق بین الملل در گفت وگو با وبلاگ کسب و کار در پاسخ به این سوال که وزیر امور خارجه روسیه در سرانجام مذاکرات وزرای خارجه پنج کشور ساحلی خزر گفت که این کشورها در مورد رژیم حقوقی دریای خزر به توافق رسیده اند، نظر شما در این رابطه چیست؟ اظهار داشت: یک بحث امضای کنوانسیون است و یکی هم لازم الاجرا شدن آن است.

وی افزود: اگر در سال آینده کنوانسیون را امضا نمایند قطعا به این معنا نیست که همان سال هم اجرا می گردد. طبیعتا باید در مجلس پنج کشور به آن رای مثبت داده گردد و شاید همین امر هم باعث گردد لازم الاجرا شدن کنوانسیون رژیم حقوقی خزر چند سالی به طول انجامد.

وی ادامه داد: نکته اینکه لاوروف می گوید بخش عمده ای از مسائل بین سران پنج کشور ساحلی خزر حل شده است، مربوط به حل مسائلی مانند مباحث امنیتی، زیست محیطی، ماهیگیری، دریای سرزمینی و ... حل شده است.

آرائی با بیان اینکه بخش بزرگی از مسائل مربوط به کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر یا حل نشده یا مورد مذاکره قرار نگرفته است، افزود: اظهارات وزیر امور خارجه لاوروف تا حدی جنبه سیاسی هم دارد. او می خواهد به کشورهای غربی و آمریکا این پیغام را برساند که روسیه در منطقه سیاست های فعالی دارد و توانسته است کشورهای حاشیه خزر را مجاب به توافقی هر چند حداقلی کند.

وی ادامه داد: موضوع دیگر که در رژیم حقوقی دریای خزر همیشه محل بحث بوده، بحث رژیم بستر و زیر بستر فلات قاره است. اینطور نیست که تا سال آینده بخواهند در مورد کنوانسیون خزر وارد جزئیات بشوند و طبیعتا این کشورها از ابتدا هم توافق کردند که در بحث کلیات و اصول تقسیم به توافق رسیده و برای تقسیم کشورها دو به دو یا سه به سه با یکدیگر وارد مذاکره شده و به بحث فنی تحدید حدود وارد شوند.

این کارشناس ارشد حقوق بین الملل در پاسخ به این سوال که بعضی تحلیلگران بر این باور هستند که اگر با خارج کردن نحوه استفاده منابع کف دریای خزر از کنوانسیون و امضای آن امکان مذاکرات بعدی بر سر این موضوع محدود یا از بین خواهد رفت شما چه تحلیلی دارید؟ گفت: راه درست همین است که ابتدا در مورد اصول به توافق برسیم. زیرا مباحث مربوط به کنوانسیون رژیم دریای خزر اصول کلی حقوق بین المللی دارد، اصول فنی و جغرافیایی دارد و مباحث سیاسی بسیاری پشت هر یک از بندهای این کنوانسیون وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر رژیم کنوانسیون دریای خزر دست و پاگیر نوشته نگردد قطعا جای مانور دارد یعنی در آینده باید روی آن کار گردد.

آرائی با بیان اینکه روسیه کاملا از اختلافات ایران، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان آگاه بود و می دانست که آنها به این زودی ها به توافق نخواهند رسید، افزود: چون روسیه می دانست این کشورها به توافق نهایی نمی رسند گفت که فعلا کلیات تصویب گردد و تا 10 سال آینده به توافق برسند. آنها فعلا با توافق های اجرا شده و اشتراکات کنوانسیون رژیم حقوقی خزر را امضا می نمایند و بخش های مورد اختلاف را به بعد موکول می نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما آیا با امضای این کنوانسیون، پنج کشور بر سر اختلافات به توافق خواهند رسید؟ افزود: از نظر من به خاطر بعضی مسائل سیاسی و بین المللی احتمالا در سال آینده حداقل هایی در رژیم کنوانسیون خزر تصویب خواهد شد. قطعی نمی توان گفت و البته این موضوع را هم نادیده نباید گرفت که بعضی اظهارات وزیر خارجه ما در مورد رژیم حقوقی دریای خزر با لاوروف و معاون وزیر خارجه آذربایجان متفاوت است. همین امر نشان می دهد که بین کشورها اختلافاتی وجود دارد.

این پژوهشگر مسائل دریای خزر در پاسخ به اینکه بعضی تحلیلگران بر این باور هستند که طولانی شدن مذاکرات خزر بهتر از توافق زود هنگام است، تحلیل شما چیست؟ گفت: بله این نظر درست است. در حال حاضر کشورهایی مثل چین و ویتنام نزدیک 60 سال است که به نتیجه نرسیده اند و در حال مذاکره هستند. ژاپن و چین، هند و بنگلادش و بسیاری از کشورهای اروپایی در دریای مدیترانه بر سر تقسیم دریای مشترک اختلاف نظر دارند و هیچ اجباری وجود ندارد که بخواهیم همین سال جاری یا سال دیگر به توافق برسیم.

وی همچنین در مورد نحوه استفاده از منابع زیر دریای خزر، گفت: نباید در مورد مذاکره پنج کشور ساحلی خزر عجله ای به خرج داد چون در فلات قاره منابع فنی و گازی وجود دارد و اگر مواد معدنی دیگری کشف گردد یا به واسطه تکنولوژی های آینده سود مالی در آن مناطق کشف و یا به دست بیایند حق حاکمیت با کشورهای مربوطه است بنابراین نباید در مورد تقسیم منابع کف دریا عجله کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یک پژوهشگر مسائل دریای خزر: نباید در مورد تقسیم منابع کف دریای خزر عجله کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پژوهشگر مسائل دریای خزر: نباید در مورد تقسیم منابع کف دریای خزر عجله کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید