ماجرای هیجان انگیز VDSL و اینترنت خانگی 4 برابر سریع تر

به گزارش وبلاگ کسب و کار، روزنامه شهروند: سرعت اینترنت خانگی مخابرات 4 برابر می گردد. آن گونه که وزیر ارتباطات اعلام نموده سرویس ADSL خانگی به سرویس های پرسرعت VDSL تبدیل خواهند شد. ماجرا از این قرار است که شرکت مخابرات ایران می خواهد حدود 2 میلیون کاربر و مشترک اینترنت ADSL خود را به طور رایگان و بدون دریافت هزینه ای به اینترنت VDSL و FTTH سوییچ دهد. اما مجید صدری، مدیرعامل مخابرات می گوید که قرار نیست برای این خدمات هزینه ای از مشترکان دریافت گردد، به این معنا که کابل کشی رایگان بوده و مخابرات مودم ADSL را تحویل گرفته و مودم VDSL به جای آن تحویل می دهد.

ماجرای هیجان انگیز VDSL و اینترنت خانگی 4 برابر سریع تر

آن گونه که یک مقام مسئول در شرکت مخابرات به شهروند می گوید زیرساخت های لازم برای تبدیل ADSL به VDSL در همه جا وجود ندارد و قرار است به مرور این امکانات تا خاتمه سال در تمامی شهرهای کشور ایجاد گردد. او با تاکید بر این که قیمت اینترنت VDSL نهایی شده است، ادامه می دهد: البته قیمت ها براساس سرعت درخواستی مشترکان معین می گردد. هرچه سرعت بالاتر، قیمت بیشتر... . او امیدوار است با ارایه اینترنت سورینو مشکل سرعت تعداد زیادی از کاربران اینترنت خانگی حل گردد و شاهد رشد پهن باند اینترنت ثابت در ایران باشیم.

سرعت اینترنت ایران از سنگاپور هم بیشتر است

اینترنت ثابت در ایران اما چند سالی است که زیان بالا می آورد و تعداد مشترکان آن سال به سال کمتر می گردد. از آن سمت مردم به سمت اینترنت همراه گرایش پیدا نموده اند.محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات با انتشار پستی در صفحه توییتر خود از تبدیل ADSL خانگی به سرویس های پرسرعت VDSL اطلاع داد.

او که توسعه نیافتن شبکه ثابت را دلیل اصلی سرعت پایین اینترنت در ایران می داند، می گوید: توسعه پهن باند موبایل در ایران براساس گزارشات بین المللی موجود بسیار خوب بود. سنگاپور نمره اول سرعت اینترنت در جهان را دارد، اما پهنای باند موبایل در ایران اگر سرعتش بیش از سنگاپور نباشد، قطعا کمتر نیست؛ آن چیزی که ما را نسبت به سنگاپور عقب انداخته مربوط به شبکه ثابت است.

به گفته این عضو کابینه یازدهم، در سنگاپور سرعت اینترنت در منازل به 10 گیگ یا حداقل به یک گیگ رسیده و استفاده از شبکه موبایل آن گونه که در کشور ما فراگیر است، در آن جا مطرح نیست.

بیش از 4 میلیون مشترک ADSL در ایران

حالا شرکت مخابرات در شرایطی درصدد جبران عقب ماندگی شبکه ثابت برآمده که شرکت مخابرات می گوید بیش از 4 میلیون مشترک ADSL در ایران وجود دارد. مشترکانی که باید از دیروز سرویسی تحت عنوان سورینو را از مخابرات دریافت نمایند. اینترنتی که دیگر با ساختار سنتی کابل کشی های مخابراتی سازگار نیست و باید برای آن شبکه مستقل فیبر نوری ایجاد کرد.

بنابر ارزیابی های مخابرات سرویس سورینو می تواند به طور متوسط سرعت اینترنت خانگی را تا 40 مگابیت بر ثانیه افزایش دهد؛ این درحالی است که درحال حاضر 30 درصد خطوط مسی ما به دلیل فاصله زیاد از مراکز سرویس دهی اینترنت قادر نیستند اینترنتی با سرعت بالای 2 مگابیت بر ثانیه به مشترکان ارایه دهند.

از چه زمانی آغاز می گردد؟

قرار است شرکت مخابرات ارایه سرویس سورینو را از 10 روز آینده آغاز کند، ولی این فرآیند تا خاتمه سال طول می کشد. بنابراین مشترکان مخابرات نباید از همین امروز منتظر دریافت سرویس اینترنت VDSL باشند. آغاز کار از استان تهران است، ولی به تدریج در استان های دیگر هم انجام می گردد. مخابرات شرح می دهد که سورینو به معنای سرعت نو و جدید است.

سرعت اینترنت VDSL سورینو چقدر است؟

سرعت سرویس اینترنت VDSL سورینو هم 40 مگابیت بر ثانیه است. این حداقل سرعتی است که کاربران خواهند داشت، ولی قطعا می توانند براساس تعرفه های معین شرکت مخابرات برای سرعت های بیشتر درخواست بدهند.

هزینه اینترنت VDSL سورینو چقدر ست؟

همان طور که مدیرعامل شرکت مخابرات اعلام نموده است؛ تبدیل سرویس ADSL به VDSL برای کاربران هزینه ای ندارد. تمام سیم کشی و تنظیمات لازم هم توسط خود مخابرات انجام می گردد. کاربران فقط باید هزینه حجم مصرفی اینترنت را بپردازند.قیمت سرویس ها در این مصوبه براساس سرعت ها تنظیم شده است. همان گونه که قیمت سرویس های خانگی در دسترس کاربران قرار گرفته، قیمت سرویس های سریع تر و حرفه ای تر هم طبق مصوبه مذکور قابل دسترس خواهد بود و تغییری نخواهد داشت.

احتیاج به خرید مودم VDSL است؟

خب، پس معین شد چه کاربرانی می توانند از سرویس اینترنت سورینو استفاده نمایند؛ حداقل چه سرعتی خواهند داشت و تا چه زمانی این تبدیل سرویس اینترنت انجام می گردد. این مشترکان مخابرات احتیاجی به خرید مودم VDSL یا اعمال تنظیماتی ندارند و خود مخابرات به طور اتوماتیک این تبدیل سرویس را انجام می دهد. اگر خودتان مودم VDSL خریداری کردید؛ دیگر احتیاجی به تعویض مودم ندارید و فقط باید از شرکت مخابرات بخواهید که تنظیمات لازم را برای شما انجام دهد.

منبع: برترین ها

به "ماجرای هیجان انگیز VDSL و اینترنت خانگی 4 برابر سریع تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای هیجان انگیز VDSL و اینترنت خانگی 4 برابر سریع تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید