فرافکنی پمپئو درباره روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش وبلاگ کسب و کار به نقل از پولیتیکو، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه ای ازبازداشت یک بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط ایران در هفته گذشته انتقاد نموده و گفت: برخورد با این بازرس اقدامی زننده و غیر قابل توجیه برای ایجاد ارعاب بود.

فرافکنی پمپئو درباره روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین نسبت به عدم همکاری کافی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی نموده است.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه گفت: ایالات متحده عمیقا نگران مواردی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان جلسه ویژه شورای حکام مطرح نموده است.

در این بیانیه آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود شواهدی از موادی اعلام نشده و احتمالا اتمی را در ایران پیدا نموده است. ایران هیچ شرح قابل قبولی در خصوص این مواد پیدا شده ندارد و باید شرح دهد این مواد اتمی از کجا آمده و الان کجا است.

مایک پمپئو گفت: ایالات متحده به طور کامل از بازرسی و تاییدهای آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران حمایت می نماید و ما از نبود همکاری کافی ایران، نگران شده ایم.

سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه اعلام نمود که از ورود این بازرس آژانس به دلیل نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک به سایت غنی سازی نطنز جلوگیری شد.

بر همین اساس مجوز پذیرش این بازرس زن آژانس اتمی لغو شده و وی ایران را به مقصد وین ترک نموده است.

مایک پمپئو در بیانیه خود مدعی شده است که ایران این بازرس آژانس بین المللی را بازداشت نموده اما خبرگزاری فرانسه می گوید، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود جمهوری اسلامی به طور موقت مانع خروج این بازرس از ایران شده بود.

اتحادیه اروپا هم با انتشار بیانیه ای روز پنج شنبه در جلسه شورای حکام اعلام نمود این اتحادیه به حرفه ای و بی طرف بودن بازرسی های آژانس اطمینان دارد و از ایران می خواهد که بر اساس تعهدات قانونی خود و طبق قوانین آژانس، اجازه دهد بازرسان وظایف خود را انجام دهند.

در واکنش به این موضع گیری ها، کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس عنوان نمود که دستگاه های امنیتی در نطنز درباره وجود مواد خطرناک همراه با بازرس آژانس هشدار داده بودند و آزمایش ها نیز نشان از مواد منفجره نیترات داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فرافکنی پمپئو درباره روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرافکنی پمپئو درباره روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید